Instagram’ın değeri 100 milyar doları aştı!

Facebook tarafından 1 milyar dolar karşılığında, 2012 yılında satın alınan Instagram’ın piyasa değeri 100 milyar dolar seviyesini aşmış durumda.

Yalnızca kapalı fotoğraf paylaşma ağı ismi ve özelliğiyle piyasaya sürülen uygulama, kısa bir süre önce IGTV’yi de hayata geçirmesiyle onlarca farklı fonksiyona sahip olmayı başarmıştı. Yayınlanan rapora göre Instagram, Facebook’u da geçerek en hızlı şekilde kullanıcı kazanan platforma dönüştü. Instagram’ın yıllık ortalama kazancı 10 milyar dolar ve toplam değeri 100 milyar dolar oldu bile…

Haziran ayı başında 1 milyarlık kullanıcı sayısını geçmeyi başaran Instagram, Bloomberg Intelligence’ın hazırlayıp kamuoyuyla paylaştığı rapora göre son 1 yıl içerisinde 10 milyar doları aşkın bir tutarda gelir elde etmeyi başardı. Büyük şirketlerin finansal değerlendirmeleri konusunda ciddi başarılar elde etmeyi başarmış analist Jitendra Waral’ın imzasıyla yayınlanan rapora göre, Facebook’un ana sayfasından çok daha fazla sayıda kullanıcıyı kendine çekmeyi başaran uygulama, önümüzdeki 5 yıllık periyot içerisinde 2 milyar kullanıcıya ulaşacak gibi görünüyor.

Genç kullanıcı kitlesi uygulamaya değer katıyor

Her uygulama için geçerli olan ve büyük bir özenle irdelenen birçok özelliğe sahip olmasıyla da dikkat çeken Instagram’ın kitle noktasında da ciddi avantajları bulunuyor. Facebook’a nazaran çok daha genç bir kitlenin keyifle ve aktif biçimde kullandığı uygulama, reklam verenler tarafından da bu ayrıcalığıyla ilgi görmeyi başarıyor. Facebook’un değişen kullanıcı profili ve sürekli olarak eleştirilen durumlarının aksine Amerika Birleşik Devletleri’nde bile Facebook’tan daha çok tercih edilmeye, gelişmeye devam eden Instagram, kendi alanında çığır açmayı başarıyor.

Facebook gelirlerinin %16’sı Instagram’dan!

2019 yılı başından itibaren Facebook’un sahip olduğu tüm gelirlerin yüzde 16’lık kısmını oluşturacak olan Instagram için eMarketer tarafından yayınlanan verilere göre önceki yıl bu oran %10,6 idi. Yalnızca bir sene içerisinde inanılması güç bir büyüme gösteren uygulama, en büyük gelir kalemini ana sayfaya yerleştirilen reklamlardan kazanıyor. Instagram’ın yüksek devinimli büyümesinin ulaşacağı seviyeler merakla bekleniyor. Sonuç ne olursa olsun Instagram projesi bir başarı hikayesi olarak rahatlıkla değerlendirilebilir…

kizilay_banner_728X090