Dünyanın bilinen en eski fotoğrafına bakıyorsunuz.

Dünyanın bilinen en eski fotoğrafları

Yıllar öncesinde çekilmiş, ölümsüzleşmiş ve günümüze ulaşmış dünyanın bilinen ilk fotoğrafları.

Le Gras’ın penceresinden görünüş isimli bu fotoğraf 1826’da çekilmiş. Fransız fotoğrafçı Joseph Nicéphore bu fotoğrafını basım işlemine ‘heliography’ adını vermiş. Bu fotoğrafın basılması tam 8 saat sürmüş.

Negatif kullanmadan derken direkt pozitif baskı olarak yapılmış. Buna daguerreotype deniyor. Bu teknik Fransız kimyacı Louis Daguerre tarafından 1837’de bulunmuş.

Bu fotoğraf Dorothy Catherine Draper’e ait. 1839’da çekilmiş ilk kadın fotoğrafı. Fransız Louis Daguerre 1839’da Amerika’da bulunmuş. Kimya profesörü John W. Draper, kendi kamerasını yapmış ve ilk insan portresini çekmiş.

Dünyanın ilk fotomontajı… 1858’de Henry Peach Robinson, birçok negatifi birleştirerek tek bir fotoğraf oluşturmuş. Robinson’un ilk ve en meşhur fotoğrafı beş negatiften oluşuyor. Tüberkülozdan ölen bir kızın etrafında bu komposizyonu oluşturmuş. Fotoğrafın ismi ‘Fading Away’ .

“Dünyanın ilk hareketli fotoğrafı” Fotoğrafçı Eadweard Muybridge, bir at yarışında atın dört ayağınında yerde olmadığı anı fotoğraflamayı başarmış. On iki kamerayla bir seri fotoğraf çekerek bir at yarışını adım adım fotoğraflamış. Bunları birleştirerek ilk hareketli görüntüleri oluşturmaya başarmış.

Bilinen en eski renkli fotoğraf Louis Ducos du Hauron tarafından 1872′ de çekilmiş. Fotoğrafta Güney Fransa’dan bir görünüş bulunmakta.

 

 

kizilay_banner_728X090