879 askere mezar olan USS INDIANAPOLIS bulundu

uss indianapolis

879 askeri personele mezar olan Amerikan savaş gemisi USS INDIANAPOLIS 72 yıl sonra Kuzey Pasifik’te bulundu.

30 Temmuz 1945 yılında Mochitsura Hashimoto kumandasındaki B3 tipi bir japon deniz altısı tarafından batırılan ve 879 askeri personele mezar olan USS INDIANAPOLIS 72 yıl sonra kuzey pasifik Filipin açıklarında 5500 metre derinde bulundu.

 Amiral Raymond Spruance kumandasındaki USS Indianapolis Kuzey Mariana Adalarında Tinian’daki ABD Hava Üssüne Japonyaya atılan ilk atom bombasının kritik parçalarını teslim etti. Gemi ABD Karasularına dönüş yolunda Mochitsura Hashimoto kumandasındaki Japon İmparatorluk Donanmasına ait B3 tipi denizaltı tarafından farkedilir ve bir adet kıç tarafa bir adet de yakıt tanklarına 2 torpido ateşlenir. USS Indianapolis 12 dakika içerisinde batar. 1.196 mürettebattan yaklaşık 300’ü gemi ile beraber battı. Geri kalan 896 denizciden sadece 316 denizci açlık ve köpekbalıklarına rağmen hayatta kalabildi. Görevinin çok gizli olması nedeni ile seyir bilgileri hiçbir üsse bildirilmedi ve kurtarma 5 gün (100 saat) sonra gelebildi. Sağ kalanlardan Kaptan Charles McVay kurtarmadan sonra ilginç bir şekilde günah keçisi ilan edilip mahkemede yargılanmış ve suçlu bulunmuştur. 1968’de karısının da ölümü üzerine beylik tabancasıyla intihar etmiştir.

USS INDIANAPOLIS DISCOVEREDuss indianapolisUSS INDIANAPOLIS DISCOVEREDUSS INDIANAPOLIS DISCOVEREDUSS INDIANAPOLIS DISCOVEREDuss indianapolis uss indianapolis uss indianapolis uss indianapolisuss indianapolis

 

 

kizilay_banner_728X090