Katar Havayolları: Amerikan havayollarında büyükannelere servis yaptırıyorlar

Körfez ülkeleriyle Katar arasındaki krizin vurduğu Katar Havayolları bu kez Yönetim Kurulu Başkanı Ekber el Bekir’in cinsiyetçi açıklamalarıyla gündeme geldi.

Katar Havayolları’nın Doha’dan Dublin’e direkt uçuşa başlaması nedeniyle Dublin’de düzenlenen bir etkinliğe katılan Bekir burada bir konuşma yaptı ve ABD’li rakiplerini yerden yere vurdu. Dinleyicilerden biri tarafından kayda alınarak sosyal paylaşım platformu YouTube’da yüklenen bu konuşmanın asıl dikkat çekici tarafıysa kadınlara yönelik ayrımcı ifadelerle dolu olmasıydı.

“Yani bu süprüntü Amerikan havayolu şirketleriyle seyahat etmenize gerek yok” diyen Bekir, kalabalıktan yükselen kahkahaların ardından küçük bir de ek yaptı: “Biliyorsunuz Amerikan havayollarında büyükannelere servis yaptırıyorlar.”

Bununla da kalmayan Bekir, “Benim kabin ekibimin yaş ortalaması sadece 26” ifadelerini kullandı.

‘ULUSLARARASI ÇALIŞMA ÖRGÜTÜ UMURUMDA BİLE DEĞİL’

Uluslararası Çalışma Örgütü’nü (ILO) de eleştiren Bekir, “Uluslararası Çalışma Örgütü umurumda bile değil. Başarılı bir havayolu şirketi yönetmek için buradayım” diye konuştu.

İşe alın sürecinde cinsiyete dayalı ayrımcılık yapan Katar Havayolları, uçuş ekibi için sadece genç kadınları ise alıyor; bu kadınların doğum yapması hatta evlenmesini bile şirketin iznine bağlı tutuyor. Şirket ayrıca, kadın çalışanlarının işe, yakını olmayan erkekler tarafından bırakılmasını da yasaklıyor.

‘BEKİR’İN DUDAKLARINDAN DÖKÜLEN SÖZLER BUGÜNE DEK SAVUNDUKLARIMIZI DOĞRULUYOR’

Bu arada Uluslararası Uçuş Görevlileri Birliği (AFA) Başkanı Sara Nelson’dan yanıt geldi. Bekir’in dudaklarından dökülen sözlerin bugüne dek savundukları şeyleri doğruladığını kaydeden Nelson, “Katar sadece Amerikan havacılığının değil aynı zamanda eşitlik ilkesi çerçevesinde yaratılmış 300 bin iyi iş imkanının önünü tıkamanın da yollarını arıyor” dedi.

Nelson açıklamasına, “Katar Havayolları’na arka çıkarsanız cinsiyetçiliği, ırkçılığı ve yaşa dayalı ayrımcılığı da desteklemiş olursunuz” diye ekledi.

kizilay_banner_728X090