Katar Emiri’nin eşi Sheikha Moza kimdir

Sheika aslında ismi değil… Şeyh’in karısı veya ‘dişi şeyh’ anlamına geliyor. İsmi Moza binti Nasser Al Missned. Yani Nasır Al Missned kızı Moza.

Sheikha Moza 1959 doğumlu. Yani 57 yaşında. Babası, şimdiki Emir’in babasının muhalifi imiş.

Moza, Katar üniversitesinde sosyoloji eğitimi alırken Katar Emiri şeyh El Thani ile tanışmış, aileler arasında barışın sağlanması için hemen 18 yaşındayken ikinci karısı olarak evlendirilmiş. (Sosyoloji diplomasını 9 sene sonra almıştır)

Baba, Mısır ve Kuveyt’te uzun zaman sürgünde yaşamış ve kızlarının düğünü için gelebilmişler.

Mozah bint Nasser, Katar Emiri’nin üç karısından sadece bir tanesi. Emir, yurt dışı gezilerinde hep onu yanında götürüyor. Katar emiri karısına öyle aşık ki sevdiği bir markadan kıyafet almak yerine o markayı satın alıyor.

Diğer Arap ülkelerindeki Emir, Kral eşlerinden farklı olarak oldukça aktif bir kadın. 1995’den beri Katar Eğitim, Bilim ve Toplumsal Kalkınma Vakfı’nın, 2008’den beri gençlere istihdam yaratmayı amaçlayan Silatech vakfının, Arap Demokrasi Vakfının, Aile Konseyinin başkanı, Eğitim Konseyinin başkan yardımcısı ve UNESCO’nn Temel ve Yüksek Eğitim Özel Elçisi. Dahası El Cezire’nin çocuk kanalının da arkasında. Bütün bunlar göstermeliktir diyorsanız o zaman son darbeyi vurayım: Forbes Dergisinin dünyanın en kuvvetli 100 kadını listesi içinde 74. sırada yer alıyor.

2003’ten beri Katar Emiri’nin yanında boy gösteren Şeyha Moza, Katar Emir’inden 5 erkek, 2 kız toplam 7 çocuk yapmış. Körfez’de halkın önüne çıkan ilk “First Lady”.

(50 milyar dolarlık bir serveti olduğu söylenen Katar şeyhi neredeyse Londra’nın yarısına sahip. Amerikan elçiliğinin binası bile ona ait)

DEVRİMCİ LİDER…

Kadınların çoğunun peçe taktığı Katar’da kadınların eğitimi için kampanya yürütüyor. Şiddete uğrayan kadınlara ilk sığınma evini açtı. Akıcı İngilizcesi, kendinden emin ve cesur duruşuyla kadını toplum dışına iten anlayışa meydan okuyan aynı zamanda karizmatik bir kadın.

KIVANÇ TATLITUĞ HAYRANI

Katar Prensesi rol aldığı dizilerle Ortadoğu’da geniş hayran kitlesi edinen Kıvanç Tatlıtuğ’un hayranı. Geçtiğimiz yıllarda İstanbul’a 30 kişilik bir ekiple gelen prenses, Tatlıtuğ ile kaldığı otelin restoranında çay içmek istemiş, Tatlıtuğ yurt dışında olduğu için prensesi isteği reddedilmişti.

 

kizilay_banner_728X090